120 lat tradycji i nowoczesności – uroczysty Jubileusz Wydziału Rolnictwa i Ekologii SGGW
Z ogromną dumą i satysfakcją świętowaliśmy wyjątkowe wydarzenie w historii naszej uczelni – Jubileusz 120-lecia Wydziału Rolnictwa i Ekologii SGGW. Uroczystość, która odbyła się 11 czerwca 2026 roku w Auli Kryształowej, zgromadziła liczne grono znakomitych gości, podkreślając rangę Wydziału jako fundamentu polskiej nauki rolniczej.
Pierwszy i najstarszy wydział SGGW
Wydział Rolnictwa i Ekologii zajmuje szczególne miejsce w strukturze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Jest on najstarszym wydziałem uczelni, a jego bogata historia sięga 1906 roku. Przez ponad wiek Wydział kształcił kolejne pokolenia specjalistów, stanowiąc serce akademickiego rozwoju polskiego rolnictwa i konsekwentnie odpowiadając na współczesne wyzwania związane z ekologią i zrównoważonym rozwojem.
Znakomici goście i honorowy patronat
Wysoką rangę wydarzenia potwierdziła obecność przedstawicieli najwyższych władz państwowych oraz świata nauki. Jubileusz został objęty patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Marszałka Województwa Łódzkiego.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.:
- Stefan Krajewski – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
- Czesław Siekierski – poseł, były Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
- Marek Cieśliński – Dyrektor Generalny w MRiRW,
- Władze rektorskie – na czele z JM Rektorem SGGW, prof. dr. hab. Michałem Zasadą oraz gospodynią uroczystości, Dziekan Wydziału dr hab. Ireną Suwarą, prof. SGGW.
Patronat medialny objęła TVP1, Top Agrar, Apra, Farmer.pl. W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele administracji publicznej (ARiMR, CDR, Urząd Marszałkowski, władze Dzielnicy Ursynów) oraz rektorzy i prorektorzy zaprzyjaźnionych uczelni przyrodniczych.
Jubileusz był okazją do wręczenia zasłużonym pracownikom naukowym resortowych odznaczeń „Zasłużony dla Rolnictwa” oraz okolicznościowych medali i statuetek.
Dziękujemy wszystkim gościom, pracownikom, studentom i absolwentom za wspólne świętowanie tego niezwykłego jubileuszu, który połączył 210-letnią tradycję SGGW z nowoczesnym spojrzeniem w przyszłość rolnictwa i ekologii.







