Profesorowie wizytujący na WRiE
Profesorowie wizytujący na Wydziale Rolnictwa i Ekologii
W dniach 21.03-25.03.2022 roku zajęcia ze studentami 3 roku kierunku Rolnictwo w ramach fakultetu Klasyfikacja i interpretacja obrazów prowadziła Pani prof. Małgorzata Verőné Wojtaszek. Pani Profesor pracuje w Instytucie Geoinformatyki na Wydziale Nauk Technicznych (Alba Regia) Uniwersytetu Óbuda (Węgry). Pani Profesor prowadzi zajęcia z takich przedmiotów jak: Teledetekcja, Interpretacja zdjęć i obrazów satelitarnych, Planowanie i monitorowanie zagospodarowania przestrzennego, Obiektowa analiza obrazów (OBIA), Zastosowanie teledetekcji i GIS w rolnictwie. Główne obszary badawcze Pani Profesor to: badania spektrometrii powierzchni, zastosowanie teledetekcji w szacowaniu strat gleby i podatności na erozję, zastosowanie teledetekcji do oznaczania fosforu pochodzenia rolniczego w funkcji erozji, mapowanie użytkowania gruntów i zmian za pomocą teledetekcji, ekologia miasta, rolnictwo precyzyjne, rozwój metod klasyfikacji danych teledetekcyjnych, rozwój metod i narzędzi nauczania. W dotychczasowej pracy brała udział w wielu projektach międzynarodowych. Obecny projekt dotyczy monitorowania suszy (WREN – Water Resources in Efficient Networks). Głównym celem projektu jest stworzenie kompleksowego systemu wspomagania decyzji w czasie rzeczywistym, który ułatwi adaptację do zmian klimatu, zapobieganie szkodom spowodowanym przez suszę i prognozowanie suszy oraz będzie w stanie zwiększyć rozdzielczość przestrzenną i czasową obecnego systemu monitorowania suszy poprzez połączenie danych teledetekcyjnych i lokalnych, z wykorzystaniem modeli matematycznych i sztucznej inteligencji.
W maju Pani Profesor będzie prowadzić kolejne zajęcia z fakultetu: Zastosowanie teledetekcji w rolnictwie. Będzie to również wspaniała okazja dla studentów do nauki nowych programów związanych z teledetekcją.
Pani Profesor Nora Polláková gościła w murach naszego Wydziału w dniach 7-11.03.2022 r. Pani Profesor na co dzień pracuje w Katedrze Gleboznawstwa i Geologii, Wydziału Agrobiologii i Zasobów Żywności, Słowackiego Uniwersytetu Rolniczego. Prowadzi badania w zakresie: charakterystyki oraz oceny zawartości i jakości materii organicznej w glebie; oceny zależności między roślinami a właściwościami gleby; oceny zmian w glebie spowodowanych działalnością antropogeniczną. Aktywnie uczestniczy w licznych projektach badawczych, a także jest współautorką kilku książek/przewodników dla studentów. Zajęcia prowadzone przez Panią Profesor na naszej Uczelni to zajęcia ze studentami studiów inżynierskich kierunku OAFP oraz ze studentami studiów magisterskich kierunku Inżynieria Ekologiczna.
Zdalne zajęcia ze studentami kierunku OAFP związane z wsparciem technologicznym dla rolnictwa, nawadnianiem, bilansem wodnym gleby oraz modelowanie wzrostu upraw, prowadził Pan Profesor Ljubomir Životić. Jest pracownikiem Wydziału Rolnictwa na Uniwersytecie w Belgradzie (Serbia). Główne zagadnienia prowadzonego przedmiotu objęły treści takie jak: bilans wodny gleby, strategie i metody nawadniania, warunki projektowania systemu nawadniania i wiele innych bardzo ważnych tematów, związanych z aktualnym problemem wody na świecie.
Dziękujemy bardzo naszym Profesorom Wizytującym i liczymy na dalszą owocną współpracę!