SGGW Witryn / Home / Aktualności / Innowacyjna współpraca Wydziału Rolnictwa i Ekologii SGGW z I LO im. S. Żeromskiego w Opocznie
Innowacyjna współpraca Wydziału Rolnictwa i Ekologii SGGW z I LO im. S. Żeromskiego w Opocznie

Współpraca między Wydziałem Rolnictwa i Ekologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) a I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Opocznie rozpoczęła się od podpisania porozumienia o współpracy badawczo-dydaktycznej 16 listopada 2022 roku.
Celem tej inicjatywy jest umożliwienie uczniom liceum rozwijania zainteresowań naukowych, zdobywania praktycznych umiejętności oraz uczestnictwa w badaniach akademickich poprzez stały kontakt z profesorami SGGW.
W ramach współpracy uczniowie biorą udział w lekcjach akademickich, korzystają z laboratoriów Wydziału Rolnictwa i Ekologii oraz uczestniczą w seminariach i konferencjach naukowych. Przykładem takiej aktywności jest projekt badawczy dotyczący analizy zanieczyszczenia gleb metalami ciężkimi na terenie Opoczna. Próbki pobrane przez uczniów zostały poddane szczegółowym badaniom w ramach programu „Otwarte Laboratoria” realizowanego przez SGGW.
29 stycznia 2025 roku odbyło się spotkanie podsumowujące dotychczasową współpracę, podczas którego uczniowie zaprezentowali wyniki swoich badań. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Dziekan Wydziału Rolnictwa i Ekologii dr hab. Irena Suwara, Dyrektor Instytutu Rolnictwa dr hab. Łukasz Uzarowicz oraz lokalne władze samorządowe. Dr inż. Marek Kondras wygłosił wykład na temat oceny zanieczyszczenia powietrza w Opocznie z wykorzystaniem mchów oraz badań zawartości metali ciężkich w glebach.
Dziekan dr hab. Irena Suwara podkreśliła zaangażowanie młodzieży w realizowane projekty badawcze i zachęciła uczniów do kontynuowania nauki na kierunkach związanych z ochroną środowiska, rolnictwem i ekologią, które odgrywają kluczową rolę w obliczu współczesnych wyzwań.
Współpraca między SGGW a I LO im. S. Żeromskiego w Opocznie stanowi przykład efektywnego partnerstwa między uczelnią a szkołą średnią, przynosząc korzyści edukacyjne i naukowe obu stronom.
Aby dowiedzieć się więcej o tej współpracy, zapraszamy do obejrzenia poniższego materiału wideo: