90. rocznica śmierci prof. Józefa Mikułowskiego-Pomorskiego – pierwszego Rektora SGGW

W dniu 19 maja 2025 r. w Instytucie Rolnictwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyła się uroczystość upamiętniająca 90. rocznicę śmierci prof. Józefa Mikułowskiego-Pomorskiego – pierwszego rektora SGGW w Warszawie, Dyrektora Akademii Rolniczej w Dublanach, wybitnego uczonego, chemika rolnego i agronoma, polityka i społecznika, wicepremiera i ministra w kolejnych rządach II RP. Prof. Józef Mikułowski-Pomorski zmarł w dniu 4 maja 1935 r. w Warszawie. W wydarzeniu udział wzięły władze SGGW reprezentowane przez prof. Martę Mendel – Prorektor ds. współpracy międzynarodowej, Dziekan Wydziału Rolnictwa i Ekologii – dr hab. Irena Suwara, prof. SGGW, Dyrektora Instytutu Rolnictwa – dr hab. Łukasz Uzarowicz, prof. SGGW, profesorowie Instytutu Rolnictwa SGGW i Instytutu Nauk Ogrodniczych SGGW, społeczność akademicka i przedstawiciele korporacji studenckiej Arkonia. Organizatorem seminarium był Instytut Rolnictwa SGGW, Wydział Rolnictwa i Ekologii SGGW oraz Muzeum SGGW.
Seminarium uświetniły referaty dra hab. Tomasza Sosulskiego, prof. SGGW – kierownika Samodzielnego Zakładu Chemii Rolniczej i Środowiskowej oraz Pani Karoliny Grobelskiej – kustosz Muzeum SGGW w latach 2007–2023 (obecnie Archiwum Akt Nowych). W referacie pt. „Prof. Józef Mikułowski-Pomorski – naukowiec i nauczyciel”, dr hab. Tomasz Sosulski, prof. SGGW przedstawił dorobek naukowy Profesora, Jego liczne osiągnięcia organizacyjne oraz pracę edukacyjną. Uczestnicy seminarium mogli zapoznać się z wynikami badań prowadzonych przez Profesora w Stacji doświadczalnej chemiczno-rolniczej działającej przy Akademii Rolniczej w Dublanach oraz z organizacją kształcenia studentów w administrowanej przez Mikułowskiego-Pomorskiego akademii dublańskiej. W dalszej części referatu scharakteryzowana została działalność naukowa i dydaktyczna Profesora w Warszawie oraz Jego rola w ukształtowaniu ówczesnej i dzisiejszej pozycji SGGW.
W referacie zatytułowanym „Więcej wiedzy na hektar” Pani Karolina Grobelska przedstawiła działalność profesora Mikułowskiego-Pomorskiego – Rektora SGGW w Warszawie oraz Jego aktywność polityczną i społeczną w II Rzeczpospolitej. Szczególnie interesujące okazały się mniej znane fakty z życia prywatnego Profesora, jego poglądy i opinie zawarte w zachowanych zapiskach i korespondencji. W swoim wykładzie Pani Karolina Grobelska zaprezentowała zebranym bogactwo zbiorów historycznych zgromadzonych w Muzeum SGGW. Następnie, głos zabierali uczestnicy sesji i goście podkreślając w wypowiedziach ogrom zasług Mikułowskiego-Pomorskiego i Jego wkład do nauki, oświaty rolniczej oraz życia społecznego w Polsce.
Władze Uczelni, Instytutu Rolnictwa i Wydziału Rolnictwa i Ekologii wraz z uczestnikami seminarium złożyli kwiaty przed popiersiem prof. Józefa Mikułowskiego-Pomorskiego w siedzibie Instytutu Rolnictwa i Wydziału Rolnictwa i Ekologii (budynek nr 37) oraz w Pałacu Rektora SGGW.
Dziedzictwo prof. Józefa Mikułowskiego-Pomorskiego, jest nieodłącznym elementem tożsamości Uczelni i inspiracją dla kolejnych pokoleń badaczy i nauczycieli. Uroczystość była nie tylko hołdem dla wielkiej przeszłości, ale także przypomnieniem o wartościach, na których opiera się rozwój nowoczesnej uczelni.